Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нерозглянуті справи ОАСК: ДП "ІСС" та КОАС завершено авторозподіл матеріалів

21 листопада 2024, 15:58

8 листопада 2024 року в.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду, який відповідальний за протокол передачі справ, за участі представника адміністратора автоматизованої системи документообігу суду – Державного підприємства «Інформаційні судові системи» безпосередньо у приміщенні КОАС здійснив авторозподіл судових справ, нерозглянутих
ОАСК.

Протокол авторозподілу відображений на вебпорталі Київського окружного адміністративного суду, а також на вебпорталі «Судової влади України» і доступний за посиланням: https://court.gov.ua/gromadjanam/perelik_rozpodil/

Цьому процесу передувала складна та кропітка робота усіх учасників процесу, відзначили в ДП «ІСС».

Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» 16 вересня 2024 року було ухвалено Наказ Державної судової адміністрації України № 399 «Про затвердження Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва» (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0399750-24#Text).

Документом було затверджено порядок передачі нерозглянутих ОАСК судових справ в окружні адміністративні суди по всій Україні.

ДП “ІСС” розробило алгоритм дій та погодило його з усіма головами окружних адміністративних судів та Головою Ради суддів України на нараді у серпні цього року.

Громадські організації (Фундація Dejure, стаття “Суди без обласнихкордонів”, https://bit.ly/40IJfzv.), у свою чергу, відзначили, що це “цей закон вперше запровадив екстериторіальний розподіл справ”, тобто алгоритм значення суду для розгляду певної справи, які не беруть до уваги місце проживання чи місцезнаходження сторін у справі, чи інші територіальні привʼязки при обранні суду. Натомість релевантними факторами стало судове навантаження певного суду. На думку громадськості, такий спосіб визначення суду може бути корисним для ефективного розподілу ресурсів, пришвидшення розгляду справ, додаткового захисту авторозподілу від втручань.

Зараз триває процес підготовки передачі цих справ як в електронному вигляді з центральної бази даних на суди відповідно до даних розподілу, так і підготовки до фізичної передачі цих справ безпосередньо в суди для розподілу на суддів.

«Цей процес – новий для судової влади і став певною мірою викликом для ДП «ІСС», оскільки раніше не відбувалося такого авторозподілу», – зауважив Мартин Герасим, директор департаменту розробки програмного забезпечення ДП «ІСС». За його словами, «було створено абсолютно новий алгоритм розподілу справ не на конкретного суддю в суді, а розподілу справ між судами».

Спільно з Київським окружним адміністративним судом, Державною судовою адміністрацією за допомогою Ради суддів України було розроблено детальний алгоритм розподілу цих справ, а також сформовано порядок передачі цих справ від Окружного адміністративного суду на інші суди.

«Ця робота ще не завершена, оскільки необхідно ще фізична передача цих справ з Київського окружного суду в інші суди, але це перший важливий крок для здійснення правосуддя в Україні, що дозволив громадянам реалізувати їх право на справедливий розгляд їхніх справ незалежним судом», – зауважив Мартин Герасим.

В.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду Тарас Кузик (пряма мова):
- 8 листопада 2024 року в суді було проведено авторозподіл судових справ, нерозглянутих ОАСК. З 11 листопада розпочато процес формування реєстрів передачі на кожен суд та пакетів судових справ. Наразі це досить складний та довготривалий процес, адже йдеться про майже 20 тисяч судових справ, деякі з них мають багато томів. Фактично, на сьогодні в КОАС ці справи займають біля 10 робочих кабінетів.

В КОАС організовано робочу групу з шести працівників апарату суду, які займаються цією роботою. Але можливо, нам доведеться залучити більше працівників, оскільки об’єм роботи значний.
На сьогодні за 10 робочих днів вже опрацьовано 30% справ. Тож очікуємо, що за місяць цю роботу буде завершено.

Окремо вирішено питання про спосіб передачі справ до судів. До прикладу, лише на Донецький окружний адміністративний суд розподілено біля 4 тисяч справ. За таких умов пересилка поштою є дороговартісною. Тому прийнято рішення про залучення Служби судової охорони України кожного регіону для фізичної передачі справ в суди. Очікуємо, що до кінця року процес передачі буде завершено, а з кінця поточного року або з початку нового року суди матимуть змогу отримати розподілені на них справи та провести авторозподіл в судах для призначення справ до розгляду.